Jak správně vybrat běžecké boty?

 

Výběr správné běžecké boty ovlivňuje mnoho faktorů. Pryč jsou doby, kdy byli lidé vděčni za vše, co umožňovalo neběhat bos. V dnešní době se při výběru vhodných běžeckých bot musí dbát na individuální potřeby každého člověka. Chodidlo každého z nás je originálem, stejně jako otisky prstů, proto je důležité znát, která bota je pro mě ta nejlepší.

Co by tedy mělo ovlivňit naše rozhodnutí při výběru běžeckých bot?

 1. velikost chodidla (délka, šířka, vysoký či nízký nárt)
 2. tvar chodidla
 3. naše hmotnost (z toho plyne typ odpružení podrážky)
 4. povrch, na kterém běháme (silnice, terén, běžecká dráha) - při běhu po lesních cestách je nejdůležitější stabilita a hrubý profil, silniční běhání vyžaduje pevnější, dobře odpružené boty, závodníci navíc potřebují i odlehčenou obuv...
 5. jak často běháme (např. počet kilometrů za týden)
 6. jakou techniku uplatňujeme (běh přes patu, přes špičku, kolíbka, supinace, pronace)
 7. k čemu budeme botu používat (jak moc ji budeme během zatěžovat) - trénink, závod...
 8. máme-li ploché nohy, nebo bez disfunkce

...poté samozřejmě následují dílčí faktory, jako např.: barva, materiál, způsob údržby apod.

Rádi bychom Vám pro lepší přehlednost podrobněji popsali nejdůležitější z těchto kategorií:

 1. Tvar chodidla.

Při koupi běžecké obuvi je důležité prohlédnout svá chodila a rozhodnout, který ze tří základních tvarových typů je Vám nejblíže. Zamezíte tak vzniku modrých prstů a slézajících nehtů.

 • typ egyptské nohy se vyznačuje tím, že palec přerůstá všechny ostatní prsty, zde je potřeba měřit vůli mezi palcem a špičkou boty
 • typ řecké nohy je charakteristický tím, že je nejdelší ukazovák, důležité je změřit vzdálenost mezi okrajem boty a nejdelším prstem (ukazovákem)
 • kvadratický typ nohy poznáte podle roviny, kterou tvoří palec spolu s ostatními prsty na noze, toto vzájemné uspořádání způsobuje, že noha nabývá na šíři a tak má majitel problémy s výběrem dostatečně široké obuvi, v tomto případě se doporučuje koupit boty o číslo větší
 • Hmotnost těla.

Běžcům, kteří mají nadváhu jsou jednoznačně určeny boty s vysokým stupněm tlumení (tzv. CUSHIONING). Tento typ bot je sice dražší a těžší, ale ve vztahu k ochraně zdraví jsou to ty pravé. Naopak lehčí běžci, nebo ti zkušenější, si mohou dovolit lehčí modely. Ty ušetří finance i energii. Odpružení boty se totiž postará o pohlcení energie a tím činí běh méně namáhavý.

 1. Povrch, na kterém běháme.

Pokud se chystáme běhat v terénu, tou správnou volbou pro nás budou boty trailové,které jsou robustnější a tím pádem i těžší (některé mohou být navíc vybaveny nepromokavou vrstvou, gore-tex membránou apod.).V případě běhu po silničním povrchu volte boty s tenčí podrážkou, které jsou výrazně lehčí a umožní běhat i po zpevněných cestách. Samozřejmě nezapomeneme na běžecké tretry určené pro závodní dráhy.

 1. Technika běhu.

Většina běžců nemá problémy se správnou technikou běhání. Pokud k nim ale nepatříte, jistě jste se už někdy setkali s termíny "pronace" a "supinace".

Co si pod těmito pojmy představit?

-pronace = tzv. nohy do X, charakteristickým znakem je sešlapání bot na vnitřních hranách

-supinace = tzv. nohy do O, vyznačují se prošlapáním boty na vnějších hranách

Nadměrná supinace není u běžců příliš častá, je to způsobeno také tím, že určitá míra supinace je u běžců žádoucí. Naproti tomu pronace je podstatně běžnějším jevem a proto je snadné se v prodejnách setkat s protipronačně upravenými botami. Tento typ obuvi bychom ale doporučili pouze tehdy, kdy se pronace projevuje u obou nohou současně. V opačném případě se jednotlivé disfunkce řeší pomocí speciálních zdravotních vložek.

V každém případě doporučujeme běžcům boty pečlivě vybírat a nejlépe zvolit značku, která zaručuje kvalitu –  například Adidas,Puma, Nike, Asics či New Balance, Mizuno.

Toto neplatí jen pro běžecké boty, ale pro sportovní obuv obecně.